KALENDARZ
Data: 2021-01-17


Imieniny:
Antoniego Ro?cislawa Jana

Katalog firm

Miasto


Wiadomości ogólne.

W połowie drogi do Chin, pomiędzy miejscem, w którym wylegiwał się Adam zanim poznał Ewę, a miejscem, gdzie diabeł mówi dobranoc, leżą Kozienice, prowincjonalne miasteczko o wielowiekowej ciekawej historii i tradycji. Ta stolica powiatu o ambicjach stolicy Zjednoczonej Europy, perła w koronie Mazowsza, leżąca przy Królewskim Trakcie łączącym niegdyś Kraków z Wilnem wabi dziś tych, których nudzi wielkomiejski gwar i mieściny opisane we wszystkich przewodnikach. Jeśliś więc jest ciekaw, sieciowy wędrowcze, naszego i naszych przodków dorobku, poświęć kilka chwil na poznanie historii i dnia dzisiejszego naszej ziemi. Znajdziesz tu miejsca będące świadkami zakrętów historii naszego kraju, przykłady geniuszu i głupoty rodzaju ludzkiego, wreszcie oazę ciszy i spokoju na mchu pod sosnami.

Dziś Kozienice to 23 tysięczne miasto powiatowe leżące przy lewym brzegu Wisły 90 km na południe od Warszawy. Lokalizacja na trasie do Tarnobrzega, Lublina i Kazimierza Dolnego powoduje, że jest ono miejscem często odwiedzanym przez podróżnych zwabionych wszechobecną tu zielenią. Centrum ze skrzyżowaniem ze światłami, kościołem z XIX wieku i pamiętającymi czasy panowania króla Stasia domami w interesującym układzie architektonicznym, otaczają starsze i nowsze osiedla z 4 piętrowymi blokami powstałe przy okazji rozwijania się lokalnego przemysłu. Na skrajach miasta rozrastają się i wyrastają nowe osiedla domków jednorodzinnych. A wszystko to ubrane w zieleń, bądź to pozostałą po szumiącej tu niegdyś puszczy, bądź sadzoną przez mieszkańców. Zagłębienie się w boczne uliczki "centrum" pozwala zobaczyć to, co pozostało po zespole pałacowym z II poł. XVIII w., będącym niegdyś bazą wypadową na polowania w tutejszej puszczy, park w stylu angielskim (obecnie restaurowany), znaną w kraju i poza jego granicami Stadninę Koni krwi angielskiej, wreszcie unikalną kolumnę z XVI w. upamiętniającą urodzenie tu królewicza Zygmunta.

Tylko część mieszkańców Kozienic może powiedzieć, że jest kozieniczanami z dziada-pradziada, większość to ludzie, którzy przyjechali tu z całej polski ca. 25 lat temu i później, by budować, uruchamiać i eksploatować największy zakład przemysłowy w regionie - Elektrownię "Kozienice" w Świerżach Górnych. Część z nich, szczególnie ta wykwalifikowana kadra wyższego szczebla przyjechała "ze świata", wielu innych to ludność z okolicznych wsi i miasteczek. Wielu wreszcie wykształciły na potrzeby tego zakładu powstałe szkoły. Budowa tego obiektu, jak i napływ takiej ilości ludzi wywarł ogromny wpływ na miasto, wyrwał je z sennego marazmu, przyniósł postęp i rozwój burząc jednocześnie istniejącą harmonię. Miasto wiele zawdzięcza samej elektrowni, jak i ludziom, którzy tu do niej przybyli. Niestety wydaje się, że te pozytywne zmiany zaczynają powoli zanikać, znów, jak niegdyś, każdy zna każdego, a to niestety powoduje uzależnienia.

Miasto dorobiło się wielu cennych i ciekawych obiektów turystyczno-sportowych. Nad leżącym na jego skraju jeziorkiem, w sosnowym lesie znajduje się Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji będący główną bazą noclegową dla gości. Znajduje się tu pensjonat, domki campingowe różnej wielkości, pole namiotowe, a relaksować się można bądź to na kortach tenisowych, bądź w saunie. Amfiteatr, w którym latem odbywają się ciekawe imprezy, sala konferencyjna i stołówka oraz pobliskie lokale gastronomiczne dopełniają obrazu tego ośrodka. Czysta, choć czasem zielona od kwitnących glonów woda Jeziora Kozienickiego wabi latem młodzież, która pod okiem ratownika opala się na pomostach (dziewczęta są tu wyjątkowo urodziwe, a chłopcy nadzwyczaj jurni ;) i chętnie korzysta z kąpieli lub sprzętu pływającego z pobliskiej wypożyczalni. Natomiast w samym mieście stoi stadion sportowy z trybunami na 5000 miejsc, hala sportowa, na której rozgrywane są spotkania o randze europejskiej i wreszcie kryta pływalnia oddana do użytku w lipcu 2002 roku z fajną, długą, 104 metrową rurą.
Turystów przyciągają do Kozienic różne atrakcje. Dla jednych jest to Puszcza Kozienicka, miejsce, gdzie można znaleźć spokój i ciszę, dla innych będą to zabytki architektury. Puszcza poprzecinana szlakami turystycznymi ze śródleśnymi parkingami i ścieżkami dydaktycznymi jest chętnie odwiedzana tak przez miejscowych, jak i przyjezdnych, których szczególnie dużo jest jesienią w okresie wysypu grzybów. Wędkarze chwalą sobie tutejsze jezioro, pobliską Wisłę i inne drobne łowiska ze względu na ich czystość jak i zarybienie, ornitolodzy oglądają zawzięcie różnej maści ptaszki ;), pszczoły zaś w leśnych barciach dają tu wyjątkowo dużo miodu ... (żartowałem z tymi pszczołami :)).

Kozienice, położone w Kotlinie Kozienickiej, na skraju puszczy, charakteryzują się specyficznym klimatem. Temperatura jest tu o 0,5 stopnia wyższa niż w okolicy a i opady są większe, co powoduje wydłużenie okresu wegetacyjnego. Taki właśnie klimaty wydaje się być przyczyną występowania w puszczy wielu gatunków roślin górskich i podgórskich. Każdego prawie roku można usłyszeć o rekordowo wysokiej latem, bądź niskiej zimą temperaturze, jaka tu panuje. Puszcza nasza stanowi jeden z większych obszarów leśnych w centralnej Polsce, przebiega przez nią północna granica występowania jodły. Dla ochrony walorów przyrodniczych puszczy utworzono na jej terenie Kozienicki Park Krajobrazowy, który zajmuje powierzchnię 26 233 ha. Rezerwaty z niejednokrotnie ponad 200 letnim drzewostanem, pomniki przyrody, niezwykłe okazy flory i fauny, to tylko te namacalne z walorów puszczy. Trudno bowiem opisać zapach i chłód świeżego boru w lipcowe popołudnie, trzeba zobaczyć tę feerię barw, którymi mienią się aleje wzdłuż śródpolnych dróg, poczuć trzeba samemu zapach tych wszystkich kwiatów na łąkach. Niezapomniane wrażenia pozostają po spotkaniach z okazami fauny - a to żółw błotny wygrzewający się w bajorku wśród rzęsy wodnej, to bielik polujący na kaczki nad Wisłą, wreszcie rekordowe sumy w Wiśle czy bobry, o których obecności świadczą tylko powalone i ogryzione drzewa. Puszcza nasza, to nasze lokalne bogactwo naturalne, utrzymywała zamieszkujących ludzi przez wieki, bawiła władców, teraz jest miejscem wytchnienia i relaksu.

Pisząc o mieście nie sposób zapomnieć o źródłach utrzymania mieszkańców. Bez wątpienia, najważniejszym motorem rozwoju miasta i okolic jest Elektrownia "Kozienice" S.A. Zakład ten, dający zatrudnienie ponad 2 tysiącom ludzi z samego miasta i okolic, dofinansowujący różne inwestycje w mieście i organizujący otwarte dla ogółu imprezy kulturalne, wywiera duży i pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, no może za wyjątkiem środowiska przyrodniczego, ale i tu trzeba przyznać, że starają się ograniczyć emisję czynników szkodliwych. Dziś z całego istniejącego tu niegdyś przemysłu pozostała jedynie położona w pobliskich Świerżach Górnych Elektrownia "Kozienice" S.A. szykująca się do sprzedaży (co raczej nie zwiększy zatrudnienia), zakład Esselte i kilka mniejszych zakładów w samym mieście i okolicy. Tworzenie nowych miejsc pracy, powinno być priorytetowym celem lokalnych władz.

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Franciszka Siarczyńskiego, Dom Kultury, Muzeum Regionalne i Ogród Jordanowski to miejsca, które statutowo dbają o ukulturalnienie mieszkańców miasta i powiatu. Ci zaś zrzeszeni w różnych towarzystwach wspomagają i uzupełniają te ośrodki kultury. Biblioteka Publiczna i Dom Kultury promują lokalnych twórców i ich prace jak również wiedzę o historii miasta i regionu. Muzeum Regionalne, pozyskując ciekawe wystawy z nie byle jakich muzeów, daje mieszkańcom wyjątkową okazję do zapoznania się z nimi. Kozieniccy artyści i twórcy znani są w kraju i poza jego granicami, a popularni u siebie.


Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci trochę to miejsce. Najlepiej jednak będzie, jeśli zobaczysz to na własne oczy. Zapraszam.

Copyright by Yanush - grudzień 2002 - yanush@kozienice.net

Znalazłeś błąd? Masz uwagi? Napisz!


LOGOWANIE

Login:
Hasło:

Załóż nowe konto

Kozienice - Samorzšdowe Forum Ziemi Kozienickiej
POGODA


OGŁOSZENIA

  2020-11-06

Praca Inne

Praca przez internet to pewność i luksus natomiast czasami także nieuchronność.
Nasza Marka Bot Trading oferuje pracę online w domu i zapewniamy stałą współpracę , czytelne i jasne warunki oraz wyso ...

więcej

BIZNES - OFERTY
ZAKUPY

Kozienice Mieszkanie 49m2
3500.00 PLN

Kozienice Mieszkania 107m2
3500.00 PLN